Kadın Check up nedir?

Kadın Check up sağlıklı kadınlara yapılan muayene ve tetkik incelemesidir. Burada amaç hastada varlığından haberdar olmadığı bir hastalığını erken dönemde yakalamaktır. Çünkü bazı hastalıklarda erken tanı demek tam tedavi demektir. Bu fırsatı kaçırmamak adına kadınların kendi yaş gruplarına en uygun check up testlerini yaptırmaları önemlidir.

Kadın Check up neden yapılmalıdır?

Check up testleri ile kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyebilecek hastalıklardan özellikle kanser erken teşhis edilebilir. Bu sayede tam tedavi şansıyla birlikte daha konforlu bir hayat imkanı elde edilmektedir. Check up paketleri ailesinde şeker hastalığı, kanser yada erken ölüm hikayesi olanlar için oldukça önemlidir. Aşırı egzersiz yapan kişilerde, sporcularda muhakkak yapılmalıdır. Bunun yanında sağlığına düşkün tüm herkesin yılda en azından bir sefer yaptırmaları hastalıkların erken teşhisi için oldukça önemlidir.

Check up nasıl yapılır?

Check up paketleri özel hastanelerde yaklaşık 3 saatinizi almaktadır. Öncelikle bir hekim görüşmesi yapılır. Hastanın özgeçmişi ve soygeçmişi sorgulanır. Ailede mevcut hastalıklar irdelenir. Daha sonra yapılacak muayene sonrası gerekli testler istenir. Bu testler istenirken kişinin risk faktörlerine ve yaş grubuna göre belirlenir. Bu testlerin ucu oldukça açıktır.

Check up öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Check up öncesi hasta aç karna gelmelidir. En az 10 saatlik açlık gereklidir. Ancak kullandığı hayati ilaçları varsa onları almasında sakınca yoktur. Bir gece öncesinde çok yağlı, karbonhidratlı beslenmemeli, alkol ve sigara almamalıdır. Kadınların check-up gününde mensturasyon (adet) döneminde olmaması uygun olur. Hamileyseniz veya hamilelik ihtimali varsa bunu başlangıçta hekiminize belirtiniz. Bir gün öncesinde ağır egzersizler yapılmamalıdır.

Check up hangi sıklıklarla yapılmalıdır?

Check up sıklığında en ideali senede bir sefer yapılmasıdır. Ancak ailede riskli hastalığı olanlarda gerekirse 6 ayda bir yapılabilir. 40 yaşından sonra senede bir sefer yapılması oldukça önemlidir. Ancak bu sadece 40 yaşından sonra yapılacak anlamına gelmez. Tüm yaş gruplarında senede bir sefer check up yapılması hastalıkların erken tesbiti için gereklidir. Senede bir sefer zamanınızı check up testleriniz için ayırınız. Sağlığınızı ihmal etmeyiniz.

Check up ile tüm kanserler erkenden yakalanabilir mi?

Her check up paketi kanseri erken yakalamaz. Bazı kanserlerin erkenden tesbiti zordur. Ancak rahim ağzı kanseri, meme kanseri, rahim içi kanseri (endometrium kanseri) gibi kanserlerin erkenden yakalanması mümkündür. Bu sayede tam şifa ile hastalar tedavi edilebilmektedir. Çoğu kanserlerin hastada şikayet oluşturmasına kadar genellikle 3-4 sene geçer. Bu süre içerisinde ancak yaptıracağınız check up paketleri sayesinde hastalığınızın erkenden tesbit edilmesi mümkün olmaktadır. Ancak tüm hastalarda kanserin erken teşhisi mümkün olmayabilir.

Check up fiyatları 2024 yılında ne kadardır?

Check up fiyatları 2024 yılında testlerin yapılacağa şehre, hastaneye yada bölüme göre değişir. Bir diğer parametre ise check up paketlerinin içeriğidir. Baktığımızda çok ucuz fiyatlara yapılan check up paketlerinin içerisinin oldukça boş olduğunu görüyoruz. Check up kampanya fiyatları check up yapılacak hastanın yaşına göre değişir. Bu nedenle piyasada standart, 40 yaş altı, 40 yaş üştü gibi değişik paketler mevcuttur.Ankara check up fiyatları 2024 yılında istenen testlere göre değişmekle birlikte standart check up paketleri 300-1000 tl arasında değişmektedir. Tam kapsamlı check up fiyatları 5000 tl ye kadar çıkmaktadır. Check up paketlerini kıyaslarken ve karar verirken fiyatıyla içeriğini karşılaştırmayı unutmayınız. Bazen içeriği boş olan bir check up paketi oldukça pahalı olabilirken, içeriği oldukça dolu olan check up paketleri daha uygun fiyatlarda olabilmektedir.

Check-Up Neleri Kapsar?

Standart bir check up kampanyasında olması gereken testler; kan sayımı, karaciğer ve böbrek testleri, sedimentasyon, kolesterol ve lipid düzeyleri, tiroit testi, hepatit (sarılık) testi, tam idrar analizi, tüm karın ultrasonografi, akciğer grafisi, elektrokardiyografi (EKG) ve dışkıda gizli kan bakılmasıdır.

40 yaşını geçmiş hastalarda bunlara ek olarak, göz ve kardiyolojik incelemeler ile kanser taraması için ek tetkiklerin yapılması önerilmektedir. Ailesinde kanser öyküsü olan kadınlar yılda bir smear testi, meme ultrasonografisi, mamografi, solunum fonksiyon testleri yapılmalı ve akciğer bilgisayarlı tomografi çektirmelidir.

Check up paketlerine neye göre karar vermeliyim?

Check up paketlerine karar verirken sadece fiyata göre karar vermeyin. İçeriğinin dolu olması ve buna göre uygun bir fiyatta olması check up paketlerinin seçiminde önemlidir. Ayrıca bir hekim muayenesinin olması da tercih sebebi olmalıdır. Check up paketi ücretlerini SGK yada özel sigortanız karşılamaz. Tamamını sizin karşılamanız gerekecektir. Hediye edilen check up paketlerinin içeriği oldukça zayıftır ve sizin ihtiyaçlarınıza cevap vermeyecektir. Check up paketlerinin ödemesini nakit yapabileceğiniz gibi kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz.

Jinekolojik check up paketleri neleri kapsar?

Jinekolojik check up paketleri hastaların yaş gruplarına göre değişmektedir. Tüm yaş gruplarında smear testi bulunmaktadır. 40 yaş üstü check up paketlerinde yumurtalık ve rahim kanserleri ile ilgili kan testleride pakete dahil edilmiştir. Online check up yapma imkanı yoktur. Testlerinizi yaptırmak için bir check up merkezine başvurmalısınız. Ankara check up tavsiyesinde kliniğimizin check up fırsatlarını kaçırmayınız. Check up ücretlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Jinekolojik check up paketlerimiz

 • 40 yaş altı check-up
 • 40 yaş üstü (Menopoz) check up
 • Gebelik öncesi check up

Gebelik öncesi kadın check up paketimiz

Gebelik öncesi yapılam jinekolojik muayene oldukça önemlidir. Gebelik öncesi hastada mevcut olan ve gebeliği etkileyebilecek rahatsızlıklar değerlendirilir. Bazı testleri yapılması zaruridir. Muayene ve testlerimizde problem yoksa gebelik düşünülebilir. Bu paketin içeriği özel hastanelerdeki benzeri paketlerden çok daha kapsamlıdır. Bu pakette jinekolojik muayene ve ultrason ile birlikte bazı kan ve idrar testleri mevcuttur. Yapılacak testler şunlardır:

 • Jinekolojik muayene ve ultrason
 • Hemogram
 • Kan Grubu
 • Tam İdrar Analizi
 • İdrar Kültürü
 • Biyokimya (Açlık Kan Şekeri -BUN (Kan Üre Azotu) -Kreatinin -AST -ALT -Total Kolesterosl -HDL Kolesterol -LDL Kolesterol -VLDL Kolesterol -Trigliserit)
 • TORCH ve VDRL (Toxoplazma Ig M -Toxoplazma Ig G -Rubella Ig M -Rubella Ig G -CMV Ig M -CMV Ig G -VDRL)
 • Hepatit markerleri (HbsAg -Anti-Hbs -Anti-HCV -Anti-HIV)
 • Hormon testleri (TSH -Vitamin D3 -Vitamin B12 -Folik Asit )
 • Servikovajinal Smear

40 yaş öncesi kadın check up paketimiz

Bu Paket 18 – 40 yaş arası bayanlara önerilir…
Üreme çağındaki kadınlarda pek çok jinekolojik rahatsızlık görülmektedir. Miyomlar, çikolata kistleri, yumurtalık tümörleri, kanama bozuklukları vb pek çok rahatsızlığın tesbiti için muhakkak en geç senede bir sefer bu paketi içeren muayene ve tahlilleri yaptırmalısınız. Miyom ameliyatı yada çikolata kisti ameliyatı gereken hastalar erkenden bu muayeneler sayesinde tesbit edilebilmektedir. Yapılacak testler şunlardır:

 • Jinekolojik muayene ve ultrason
 • Hemogram
 • Kan Grubu
 • Tam İdrar Analizi
 • İdrar Kültürü
 • Biyokimya (Açlık Kan Şekeri -BUN (Kan Üre Azotu) -Kreatinin -AST -ALT )
 • Hepatit markerleri (HbsAg -Anti-Hbs -Anti-HCV -Anti-HIV)
 • Hormon testleri (TSH -Vitamin D3 -Vitamin B12 )
 • Servikovajinal Smear

40 yaş üstü kadın check up paketimiz

40 yaş üzeri kişilere önerilir…
40 yaş üzerinde özellikle rahim ağzı, rahim içi ve yumurtalık tümörlerinin sıklığı giderek artmaktadır. Bu nedenle en geç senede bir sefer jinekolojik muayene ile beraber bu paket içerisindeki testleri yaptırmanız zaruridir. Yapılacak testler şunlardır:

 • Jinekolojik muayene ve ultrason
 • Hemogram
 • Kan Grubu
 • Tam İdrar Analizi
 • İdrar Kültürü
 • Biyokimya (Açlık Kan Şekeri -BUN (Kan Üre Azotu) -Kreatinin -AST -ALT -Total Kolesterosl -HDL Kolesterol -LDL Kolesterol -VLDL Kolesterol -Trigliserit)
 • Tümör belirteçleri (CA 125 -CA 19-9 -CA 15-3)
 • Hepatit markerleri (HbsAg -Anti-Hbs -Anti-HCV -Anti-HIV)
 • Hormon testleri (TSH -Vitamin D3 -Vitamin B12 )
 • Servikovajinal Smear

Ankara kadın check up fiyatları ve ankara doğum paketi fiyatları konusunda bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Doç. Dr. Aydın Köşüş
Doç. Dr. Aydın Köşüş