Gebe olduktan sonra insanlar genelde belirtileri merak ederler. Bu konuda da faydalanacakları birbirinden farklı kaynak olmasıyla beraber hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelik belirtilerinin sıradan belirtileri dışında da enteresan hamilelik belirtileri var mıdır? İlk akla gelen ve herkesin bildiği mide bulantısından tutun da kusma ya da adet gecikmesi gibi süreçler, enteresan değil tamamen sıradan geleneksel hamilelik belirtileridir. Hal böyle olunca da nitelendirilebilir farklı belirtiler de bulunur. Bu belirtiler arasında neler olduğunu merak ediyor musunuz? Araştırmalara bağlı şekilde özel olarak, enteresan hamilelik belirtilerinin neler olduğu hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Enteresan Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  • Artan Tükürük Salgısı
  • Aşırı Gaz Oluşması
  • Dudaklarda Uçuk Çıkması
  • Ağızda Tad Değişikliği
  • Aşırı Terleme

Hamilelikte Tükrük Salgısının Artması

Enteresan hamilelik belirtileri denilince karşılaşılan konulardan biri aşırı tükürük üretimidir. Hamile kadınların birçoğunda aşırı tükürük üretimi olur ve birçoğu da sebebini bilmemektedir. Kusmalara neden olacak şekilde bu tükürüklerin aşırı şekilde üremesi durumu, gebelik sürecinde çok fazla olmaktadır. Genelde de 6 ile 14. Haftadan başlayan kendi kendine tükürük üretme süreçleriyle ilgili olarak birçok sorun meydana gelir.

Bağırsaklarda Aşırı Gaz Oluşumu

Farklı bir enteresan hamilelik belirtisi ise fazla gaz üretmektir. Gebelik süresi boyunca diğer değişim sindirim sisteminde yaşanır. Bu durumda düz kas hücrelerinin gevşemesiyle beraber oluşan bu durumda, besinler sindirim sisteminde daha uzun kalır. Fazla gaz aynı zamanda kabızlığı ve şişkinliği de beraberinde getirmektedir.

Dudakta Uçuk Oluşması

Dudaklarda bir anda uçuk oluşması sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun nedeni herpes simplex virüsüdür. Viral bir enfeksiyon geçiren kişilerde bu virüs nedeniyle vücut dışarı atmak istediği virüs için direkt uçuk çıkartır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması konusunda da aşırı stres yapması gibi sorunlara karşılık anne adaylarının dudağında bir anda uçuk çıkabilmektedir. Hamilelik sürecinde de bağışıklık baskılanması sorunlarında da virüsün yeniden oluşması durumu geçerlidir. Kadınlarda, dudaklarda çıkan uçuk seviyesi nedeniyle hamile olduğu da öğrenimi bulunur.

Hamilelik belirtileri konusunda en enteresan durumlardan biri de uçuktur. Çünkü hamile olduğunu bilmeyen kişiler, dudakta olmadık bir zamanda uçuk çıkmasıyla beraber hamile olacaklarını da öğrenebilirler.

Ağız Tadında Değişiklik

Gebe kadınların genelde ağız tadının da değiştiği gözlemlenir. Koku hassasiyeti ve mide bulantısı oluşmasıyla beraber bu tip durumlarda hamilelik, ilk haftalarda direkt olarak değişmeye başlar. Ağız tadının değişmesiyle beraber anne adayı, keskin tat değişikliğinden kaynaklı olarak zehir gibi bir tat alır. Bu ciddi bir probleme işaret değildir. Fakat ağzınızın tadının değişikliğine neden olacağını da unutmayın.

Aşırı Terleme

Aşırı terlemenin de hamile kadınlarda çoğu zaman erken dönemlerde görüldüğü yaygın sorunlardan biri olarak tanımlanır. Günümüzde hormon seviyelerinin artmasıyla beraber kan akışının artışı, gelişen vücut sıcaklığı gibi durumlarda direkt olarak aşırı terleme sorunları da meydana gelmektedir.

Bunların Dışında Enteresan Hamilelik Belirtileri Var mıdır?

Bu ve benzer enteresan hamilelik belirtilerinin dışında gelişen başka belirtiler de bulunur. Gözlemler, çoğu zaman az belirti olarak görülen hamile kişilerdeki belirtilerin de olduğu yönündedir. Ancak bunların kaydı pek tutulmadığı için normal hamileliklerin dışında da farklı gözlemler bulunur.

Gebelik Takibi Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş muayenelerini Çankaya ilçesinde Çukurambar semtindeki özel jinekoloji kliniğinde yapmaktadır.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir