Ayrıntılı ultrason, gebeliğin 18-23 haftaları arasında yapılan detaylı incelemedir. Detaylı ultrason yaptırmak için bize ulaşınız.

Ayrıntılı ultrason Ankara ilinde pekçok merkezde yapılmaktadır. Ayrıntılı ultrason fiyatları 2022 yılında 400-800 tl arasında değişmektedir. Ayrıntılı ultrason fiyatları 2022 Ankara detayları için bize ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz.

Ayrıntılı Ultrason Nedir?

Ayrıntılı ultrason bebeğin tüm organlarının değerlendirilmesi için yapılan bir ultrasondur. Detaylı ultrason, 4 boyutlu ultrason, renkli ultrason yada renkli dopler ultrason şeklinde adlandırılmalarda toplumda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayrıntılı Ultrason Ankara’da Neden Yapılır?

Büyüyen bebeğin (fetus), plasentanın ve etrafını saran amniyotik sıvının değerlendirilmesi gebelik takibi için çok yardımcı olabilir. Ultrason, hamileliğiniz hakkında önemli bilgiler sağlayabilir. Detaylı Ultrason ile neleri belirleyebiliriz:
• Bebeğin tahmini doğum tarihi
• Bebeğin boyutları ve kilosu
• Birden fazla bebek olup olmadığı (ikiz veya üçüz)
• Plasentanın yeri ve gelişimi (“doğum sonrası”)
• Amniyon sıvısının miktarı (bebeği çevreleyen “su torbası”)
• Bazı doğum kusurlarının tesbiti
• Düşük olup olmadığı
• Tüm organların detaylı incelenmesi

Ayrıntılı Ultrason Ankara’da Ne Zaman Yapılır?

Gebeliğin 18-23 haftaları arasında yapılabilir. Detaylı ultrason için en ideal dönem 20. hafta civarıdır.

Ayrıntılı Ultrason Karından mı Yapılır?

Ayrıntılı ultrason vücuttaki organlara yönelik zararsız ses dalgaları kullanır. Ses dalgaları, bir bilgisayar ekranında olduğu gibi bir monitörde görüntüye dönüştürülür. Detaylı ultrason muayenelerinde kullanılan ses dalgaları uzun yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Hamileliğin 18-23 haftaları arasında karından bakılan bir ultrason yöntemidir. Karına sürülen jel yardımıyla bir prob vasıtasıyla bebeğe gönderilen ses dalgaları tekrar toplanır ve görüntüye dönüştürülür. Bu görüntüler bebeğin görüntüleridir.

Ayrıntılı Ultrason Aç Karnına mı Yapılır?

Ayrıntılı ultrason için aç olmanız gerekmez. Ancak bazı durumlarda idrara hafif sıkışık olmanız görüntü kalitesini arttırabilir. Bunun yanında idrara sıkışık olmanız şart değildir. Hatta aşırı sıkışık olursanız bu durumlarda görüntü kalitesi bebeğin pozisyonunun etkilenmesinden dolayı azalacaktır.

Ayrıntılı Ultrason Gerekli midir?

Ayrıntılı ultrason, bebeğiniz doğmadan önce bilgi almanın en güvenli yoludur. Gebelikte ultrasonun cihazının bilinen bir riski yoktur. Bu nedenle sadece riskli gruplarda değil, tüm gebeliklerde detaylı ultrasonun yapılması önerilmektedir. Ancak detaylı ultrasonda tüm organlardaki anormallikler görünmeyebilir.

Bu günlerde, kadınlar için ikinci trimesterde genellikle 20 haftalık anatomi taraması olarak adlandırılan bir seviye 2 ultrason için planlanmış olması oldukça rutin. Bunun nedeni, uygulayıcıların bu özel gebelik ultrasonunun, bir bebeğin nasıl geliştiğini görmenin ve her şeyin tam olması gerektiği gibi olduğundan emin olmalarını sağlamanın harika bir yolu olduğunu keşfetmeleridir. Bebeğinizin gizlice bir göz atmak için büyüleyici – ve bebek albümü başlatmak için eve bir hatıra fotoğrafı çekmek eğlenceli.

Ayrıntılı Ultrasonda Neler Görülür?

Detaylı ultrason, her şeyin olması gerektiği gibi büyüyüp gelişmesini tesbit etmek için fetal anatomiye yakından odaklanır. İlk trimesterde aldığınız bulanık ultrasondan çok daha net ve daha ayrıntılıdır. Bebeğinizin tüm vücut ölçüleri alınacak ve ağırlığı tahmin edilecektir. Kalbin dört odasının yanı sıra böbrekler, mesane, mide, beyin, omurga ve cinsiyet organlarına da bakılacaktır. Sonografi uzmanı ayrıca amniyotik sıvı seviyelerinize, plasentanın konumuna ve fetal kalp atış hızınıza bakacak. Gerekli durumlarda 4 boyutlu ultrason veya renkli ultrason da kullanılabilir.

Detaylı ultrason taraması ayrıca sert ve yumuşak işaretleyicileri de kontrol eder; bu da kromozomal anormallik riskinde artışa işaret edebilecek özellikleri gösterir. Taramanıza başlamadan önce bilmeniz gerekenler: Yumuşak belirteçler gösteren (çok az sayıda bebek için koroid pleksus kisti, ekojenik odaklar veya piyelektazi) çok az sayıda bebek, anormalliğe sahiptir. Doktorunuz, herhangi bir takip testinin gerekli olup olmadığı konusunda sizi yönlendirecektir.

Özellikle bebeğin yüzünün görüntülenmesinde veya sırt bölgesi ve karın bölgesindeki cildin bütünlüğünün incelenmesinde 4 boyutlu ultrason bizlere çok faydalı bilgiler verebilir. Bu nedenle 4 boyutlu ultrason, ayrıntılı ultrasona ek olarak sıklıkla kullanılır.

Plasenta ve göbek bağındaki damarların değerlendirilmesinde ise renkli ultrason ve dopler ultrason oldukça faydalıdır. Yine kalbin incelenmesi sırasında renkli dopler ultrason sayesinde kan akış hızları hesaplanmaktadır. Renkli ultrason ile kalp bölmeleri arasındaki bağlantılar daha net olarak incelenmektedir.

Detaylı ultrason ile birlikte 4 boyutlu ultrason ve renkli ultrason sıklıkla birlikte kullanılır. Herbirinin eksikliklerini diğer ultrason yöntemi tamamlayarak optimal bir değerlendirme sağlanmış olur.

Ayrıntılı Ultrasonda Anormallik Tesbit Edilirse Ne Yapmalıyım?

Detaylı ultrasonunuzda bebeğin bir sorunu olduğu tesbit edilirse doktorunuz sizi yönlendirecektir. Bu noktada pek çok uzmanlık alanından destek almanız gerekebilir. Bu uzmanlar şunları içerebilir:
• Genetik danışman
• Perinatolog (riskli gebelik uzmanı)
• Bir radyolog
• Bir çocuk uzmanı
Ayrıca, bebeğin kromozomlarının incelenmesi için amniyosentez ve NIPT gibi gibi daha fazla test önerilebilir. Kalple ilgili şüpheli durumlarda fetal ekokardiyogram (bebeğin kalbinin ayrıntılı ultrasonu) istenebilir.

Ankara Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2022

Ankarada ayrıntılı ultrason fiyatları yapıldığı merkeze ve yapan doktora göre değişmektedir. Ayrıca çoğul gebeliklerde fiyat biraz daha artmaktadır. Ayrıntılı ultrason fiyatları 2022 yılında 400-800 tl arasında değişmektedir. Bazı kliniklerde detaylı ultrason doğum paketi fiyatı içine dahildir. Ankara ayrıntılı ultrason 2022 fiyatları için bize ulaşabilirsiniz.

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.