Laparoskopi Ameliyatı (Kapalı Ameliyat) Nedir?

Gelişen teknolojiyle birlikte birçok hastanın korktuğu ameliyatlar artık ağrısız ve kolay bir şekilde, karına küçük delikler açılarak yapılabilmektedir (Laparoskopi ameliyatı – Kapalı ameliyat). Laparoskopi ameliyatı ilk başladığı yıllarda sadece teşhis amacı ile kullanılırken, son 20 yıldır jinekolojik hastalıklarının tedavisi amacıyla da uygulanan bir yöntem olmuştur. Günümüzde artık açık ameliyatlar gittikçe azalmaktadır. Ülkemizde özellikle son 15 yıldır, daha önce açık teknikle yapılan operasyonların %90’dan fazlası laparoskopiyle yapılabilmektedir. Hatta birkaç delikle uyguladığımız ameliyatlar bile şu anda tek delikten yapılabilmektedir. İşlem genel anestezi altında uygulanır. Göbek içinden 1 cm’ lik kesi yapılarak karın boşluğu, 3-4 litre karbon dioksit gazı verilerek şişirilir. Ardından göbekten girilerek karın içerisine kamera sistemine bağlı bir optik sistem yerleştirilir. Daha sonra kasık bölgelerinden açılan iki delik yardımıyla operasyon gerçekleştirilir.

Kapalı Ameliyatın Avantajları Nelerdir?

Bu tekniğin, klasik açık cerrahiye göre pekçok avantajı vardır. Laparoskopi ile ilgili en sık sorulan sorulardan birisi kozmetik bir problem oluşturup oluşturmayacağıdır. Operasyonlar geniş kesi yapılmadan gerçekleştirilmektedir. Ciltte estetik açıdan rahatsız eden bir iz bırakmaz. Laparoskopi ameliyatları sonrası iyileşme daha kolay ve çabuk, karın içerisinde operasyona bağlı yapışıklıklar daha az olmaktadır. Karın içinde gözlenmesi en zor bölgeler laparoskopi yöntemiyle rahatlıkla görülebilmektedir. Ağrı kesici kullanma ihtiyacı fazla değildir. Ameliyatlar sonrası hastanede kalış süresi oldukça kısa olup hasta 1 hafta içerisinde işine dönebilmektedir. Bu süre açık ameliyatlarda 6-7 haftayı bulmaktadır. Kan nakli ihtiyacında azalma olur. Aşırı kilolu hastalarda operasyon açık ameliyata göre daha kolay olmaktadır. Karın açılmadığı için iltihaplanma ve kesi yeri fıtığı görülme riski çok azdır .

Kapalı ameliyat ile miyom ameliyatı ve çikolata kisti ameliyatı rahatlıkla yapılmaktadır. Laparoskopi fiyatları 2022 detayları için bize ulaşınız.

Kapalı Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Laparoskopide de birtakım komplikasyonlar görülebilir. Cerrah ne kadar tecrübeli ise komplikasyon oranları o kadar azalır. Teleskopun ve trokarların karın içine sokulması sırasında büyük damar ve barsak yaralanmaları olabilir. Cerrahi müdahale esnasında ise barsak, idrar torbası, idrar yoları ve damar yaralanmaları görülebilir. İşlem sırasında her an için açık cerrahiye geçme olasılığı mevcuttur. Bu konularda hasta muhakkak bilgilendirilmeli ve onayı alınmalıdır.

Kliniğimizde laparoskopik ameliyatlar (kapalı ameliyat) kadın doğum uzmanı Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından anlaşmalı hastanelerimizde yapılmaktadır. Miyom, yumurtalık kisti, çikolata kisti ameliyatları ve laparoskopi fiyatları için bize ulaşabilirsiniz.

Kapalı ameliyat fiyatları 2022 Ankara

Kapalı ameliyat fiyatları 2022 yılında yapılan hastaneye, yapılacak ameliyat şekline ve neden yapıldığına göre değişir. Laparoskopik miyom ameliyatı ve laparoskopik çikolata kisti ameliyatı fiyatları klasik ameliyatlara yada açık ameliyatlara göre daha pahalıdır. Laparoskopik miyom ameliyatı fiyatları için bize her zaman ulaşabilir ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Ankara Laparoskopi, Ankara Jinekolog, Ankara Kadın Doğum Uzmanı, Doç. Dr. Nermin Köşüş, Doç. Dr. Aydın Köşüş

Kapalı ameliyat ve diğer jinekolojik ameliyatlar la ilgili bilgi almak için www.ankarakadindogumuzmani.com adresini de inceleyiniz

JİNEKOLOG ANKARA

Tüm makaleleri gör

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.